Reklam
Anasayfa > Yazarlar > Ali Özdemir > HOLLANDA TARIMI SADECE ÜRETİMDEN Mİ İBARET
Ali Özdemir

HOLLANDA TARIMI SADECE ÜRETİMDEN Mİ İBARET

16.10.2019 11:37 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Ali Özdemir

Hollanda Tarımı Sadece Üretimden Mi İbaret?

 

Hollanda’nın yüz ölçümü 42.508 km2, Balıkesir’in yüz ölçümü 12.496 km2.

Hollanda Nüfusu 17.300.000 Kişi, Balıkesir Nüfusu 1.152.000 kişi.

…

Diye uzayan cümleler kurmayacağım, şimdiye kadar iktidarın ve muhalefetin yaptığı gibi. Biraz da dile getirilmeyenleri anlatmak gerek diye düşünüyorum.

Aşağıda yer alan ekran görüntüsü, Hollanda’da faaliyette bulunan bir üniversite ve araştırma merkezinin internet sitesinden alıntıdır. Burada alıntılanmasının sebebi ise “Hakkımızda” bölümünde yer alan açıklamaların önemini dile getirmek içindir.

Bakalım ne anlatmış üniversite kendisini tanıtırken;

“ Wageningen Üniversitesi ve Araştırma merkezinin bir parçası olan Wageningen Üniversitesi Hollanda’nın özellikle “sağlıklı gıda” ve “sağlam / canlı / kuvvetli / güçlü çevre” temalarına odaklanmış tek üniversitesidir. Bu kapsamda kamu kurumları ile ve iş dünyası ile yakın çalışma içerisindedir.

Araştırma ve eğitimimiz temel bir bilimsel yaklaşıma dayanmaktadır ve buna bağlı olarak bu bilimsel çalışmaların pratikte uygulamasına yönelmiştir. Bu yaklaşım, hem doğa bilimleri hem de sosyal bilimler dahil olmak üzere farklı uzmanlık alanları arasındaki yakın işbirliği ile sağlanır. Bu sistem, Wageningen Üniversitesi'nin aşağıdakiler gibi gerçek toplumsal temalara ilişkin entegre bir yaklaşım elde etmesini sağlar:

· iklim değişikliği

· sağlıksız yaşam

· doğal çevremiz üzerindeki baskılar

· hayvan refahı

Dünya bizim çalışma alanımız

Wageningen Üniversitesi araştırmacıları dünya çapında aktif ve üniversite 100'den fazla ülkeden öğrencilere ev sahipliği yapıyor. Misyonumuz “Yaşamın kalitesini arttırmak için doğanın potansiyelini keşfetmek.”

Daha önceki yazılarımızda sorduğumuz, Balıkesir Üniversitesinde neden bir ziraat mühendisliği bölümü yok sorusunu bir kenara bırakırsak, Hollanda’nın tarımsal üretimi ve tarım bazlı sanayiyi nasıl ileri götürdüğünün anahtarları aslında yukarıdaki açıklamalardan bile çıkartılabilir.

 

1.       Bu işe bilimsel yaklaşmak zorundasınız. İnanç sahiplerinin Allah’ın işi demesi, inanmayanların umursamaz tavrı ile bu işler yürümüyor, bilimin öncülüğünde eldeki imkanları kullanmak birinci şart,

2.       Elde edilen bilimlik bilgiyi gerçek hayatta uygulanabilir hale getireceksiniz. Yani sokağa çıkacak, toprakla buluşacak, denemekten yılmadan çalışacaksınız,

3.       Sadece kültür gezisi tadında yurtdışı seyahatler düzenlemek yerine, gerçekten farklı yaklaşımları araştıracak ve bu yaklaşımları ülkenize / şehrinize uygun biçimde uygulamak için geliştirecek uzmanlarınız olacak,

4.       Bir vizyonunuz olacak ki dünya ile eşgüdümlü olarak gelişmeleri, pazarları, ihtiyaçları takip edeceksiniz. Domateslerimiz ihraç edilmedi diye üreticiler yandık bittik demeyecek,

5.       Sanayiyi göz ardı etmeyeceksiniz ki, sadece taze tüketime dayalı zaman kısıtı olan ürünlere bel bağlamamış olacaksınız,

6.       Ve bir misyonunuz (vazife) olacak; “Türk tipi tarımı kendi insanına yeter seviyenin üzerine çıkartıp dünyada kabul edilmiş ve vazgeçilemeyecek bir noktaya taşımak” gibi,

Özet olarak; bilimsel eğitime ağırlık verip her türlü hurafeden arındırılmış bir tarım anlayışını hakim kılmak, planlamak, programlamak, üretime geçmek ve her daim gelişimi öncelemek gerekmektedir. Tarım Devrimini gerçekleştirmiş ve sonraki gelişmelerin önünü açmış Türk Milleti’nin bunu başarabilecek iradesi mevcuttur. Yeter ki bu iradeyi ortaya koyabilecek  adımları atacak olan idareciler buna inansın.

Özel bir televizyon kanalında yayınlanan bir mizah programındaki karakterin söylediği gibi “biz bunları anlattık…” dememek için, fark edilene ve uygulamaya geçilecek adımlar atılana kadar gücümüz yettiğince anlatmaya devam edeceğiz.

 

Esenlikler…

 

 

 

 

ihh 468x60
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.