Reklam
Anasayfa > Yazarlar > Tümay Karlıdere > KİLO ALIMINI TETİKLEYEN FAKTÖRLER -2
Tümay Karlıdere

KİLO ALIMINI TETİKLEYEN FAKTÖRLER -2

26.04.2021 13:51 12 14 16 18 yazdır
Yazar : Tümay Karlıdere

BÖLÜM-2:

            Önceki sayımızda kilo alımını tetikleyen faktörlerden bahsediyorduk. Konu çok önemli ve günümüzün en büyük sorunu olduğu için bu sayımızda konumuza devam ediyoruz.

            Kilo alımını tetikleyen önemli bir diğer etmen ise kanda insülin yüksekliğidir. İnsülinin kanda sürekli yüksek olması bizi hasta etmektedir. Özellikle gün içinde öğün ve öğün aralarında devamlı bir şeyler atıştırmakla kan insülin seviyesi yükselmekte bu da kişilerin sık acıkmasıyla sonuçlanmaktadır. İnsülinin sürekli yükselmesi gizli şekerin oluşmasına sebep olur. Gizli şekeri olanların şeker hastalığına yakalanma riski 4,5 kat daha fazladır. Yine kalp hastalığı riski 2,5 kat, ölüm riski ise 1,5 kat daha fazladır. Uyku apnesi, karaciğer yağlanması ve böbrek hastalıkları riski de yüksektir.

            Yine barsak sağlığının bozuk olması kilo alımını tetikleyen bir diğer önemli sorundur. Barsakta iyi ve kötü bakteriler bir denge içinde bulunurlar. Bu denge eğer kötü bakteriler lehinde bozulursa kilo alımı, şeker, tansiyon, troid ve daha bir çok hastalığın oluşumuna zemin hazırlar. Barsak sağlığı için probiyotikler ve prebiyiotikler çok önemlidir. Kısaca probiyotikler yararlı bakteriler, prebiyotikler ise bu bakterilerin besinleridir diyebiliriz. Probiyotik ve prebiyotikler, bir takım sağlıklı besinlerde bolca bulunmaktadır. Ne kadar sağlıklı beslenirsek o kadar bu yararlı bakterileri vücudumuza alırız ve sağlıklı barsaklara sahip oluruz. Özellikle ev yapımı yoğurt, kefir, sirke, turşu, tarhana, ekşi mayalı etmek gibi gıdalar sağlıklı barsaklar için uygun gıdalardır. Prebiyotikler de bakterilerin besinleridir ki bu da Akdeniz diyetini oluşturan tam tahıllar, meyve ve sebzelerin içinde bolca bulunmaktadır. Bunun yanında barsak sağlığı bozuk kişilerde kabızlık da sık görülmekte ve bu da vücuttan toksinlerin yeteri kadar atılamamasına, buna bağlı olarak da bir çok hastalığın da ortaya çıkmasına sebep olabilmektedir. Gün içinde bol su, sebze, bakliyat, kuru meyve, zeytinyağı, bamya gibi gıdaları tüketmek çok faydalıdır.

            Bunların dışında kilo alımını tetikleyen bir diğer etmen de hızlı yemek yemedir. Genellikle bu konu çok fazla önemsenmez. Ancak hızlı yemek yeme, ayakta atıştırma, büyük lokmalar halinde yemek, duygusal yeme kilo alımının en önemli sebepleridir. Bu kişilerde doygunluk hissi oluşmaz. Çünkü doygunluk ancak 20 dakikada gelişir.

            Yanlış zamanda yemek yeme de kilo alımı ile sonuçlanabilecek etmenlerden biridir. Vücudun düzenli bir yemek ve uyuma düzeni olmalıdır. Sirkadyen ritm de denilen bu düzen bozulduğunda vücudun dengesi bozularak hormonlar olumsuz etkilenir. Organizmamız gece uyumaya gündüz uyanık kalmaya programlanmıştır. Sabah saatlerinde metabolizma hızlı iken akşama doğru bu yavaşlar. O yüzden akşam daha az yemek gerekir. Sirkadyen ritme uygun beslenme, gün ağarınca beslenmeye başlamak akşam olunca beslenmeyi azaltarak kesmektir. İştahı açan hormon grelin hormonu akşamları artar. Stres fazla ise bu hormon fazla salgılanır. Bu da akşam gereksiz fazla atıştırmalara sebep olur.

            Kısaca özetleyecek olursak günümüzde kronik hastalıklar ve kanser çok fazla artış göstermektedir. Bunun en önemli sebeplerinden biri de yapılan hatalı beslenme, sedanter hayat ve diğer bahsettiğimiz etmenlerdir. Kilo fazlalığı, şeker hastalığına, koroner hastalıklara, kanser, yüksek tansiyon gibi rahatsızlıklara kolaylıkla zemin hazırlar. Sağlıksız gıdalar hemen o gün bizlere zarar vermeye başlamayabilir. Ancak zaman geçtikçe vücudumuzun dengesini bozar ve kronik hastalıklara yakalanmamıza sebep olur.

            SAĞLIKLA KALIN…..

ihh 468x60
Etiketler : kilo rejim diyet
Yazarın Son Yazıları
Yorum Yaz
  • UYARI: Konuyla ilgisi bulunmayan, hakaret içeren cümleler veya imalar, inançlara saldırı, şiddete teşvik ve tamamı büyük harfle yazılan yorumlar onaylanmamaktadır.